×
x
شرکت بیمه میهن
   
 
  •  
  • بیشترین سوالات پرسیده شده

   بیمه نامه تمام خطر پیمانکاران (CAR) چه مواردی را پوشش می دهد؟

   کارهای مورد مقاطعه سوار کردن یا نصب ماشین آلات لوازم و تجهیزات ساختمانی ماشین آلات ساختمانی هزینه های مربوط به جمع آوری ضایعات مسئولیت مدنی در قبال اشخاص ثالث اموال مجاور

   12- ترانسشیپمنت در بیمه های باربری چیست؟

   یعنی انتقال محموله مورد بیمه از یک وسیله نقلیه به وسیله نقلیه دیگر.

   آیا بیمه های عمر و سرمایه گذاری "میهن حامی" به صورت گروهی نیز ارائه می شود؟

   بیمه­ های عمر و سرمایه ­گذاری میهن قابل ارائه به کارکنان سازمان­ها و سایر گروه­ ها به صورت گروهی نیز می­ باشد که یکی از مزایای بیمه­ های عمر و سرمایه گذاری گروهی، تخفیفات ویژ ه­ای است که برای اطلاع بیشتر از این مزایا می ­توان با واحد تخصصی بیمه­ های عمر شرکت بیمه میهن و یا نمایندگی ­های بیمه میهن در سراسر کشور تماس حاصل نمود. این بیمه نامه ها بصورت بیمه­ نامه­ های سنوات کاری کارکنان و یا صاحبان مشاغل آزاد و تکمیل بازنشستگی برای کلیه اقشار اجتماعی قابل ارائه است . بیمه ­های تکمیل بازنشستگی به صورت انفرادی و نیز برای سایر اقشار از جمله زنان خانه­ دار قابل ارائه می ­باشد.

   استثنائات بیمه عمر و سرمایه گذاری "میهن حامی" چیست؟

   استثنائات این بیمه نامه چیست؟ الف- مسابقات سرعت و اکتشاف و پروازهای اکروباتی. ب- خطر جنگ و یا هر نوع حادثه دیگری که جنبه نظامی داشته باشد. ج- خودکشی: اگر بیمه­­ شده در 2 سال اول بیمه ­نامه اقدام به خودکشی نماید، فقط ارزش بازخرید بیمه­­ نامه که تا لحظه مرگ ایجـاد شده، به "ذینفعان در صورت فوت" بیمه­­ شده پرداخت می ­گردد و چـنانچه خودکشی پس از 2 سال از تاریخ شروع بیمه ­­نامه حادث گردد، سرمایه بیمه­ نامه و مبلغ ذخیره ریاضی توأمان، پرداخت می­ گردد. د- درصورتیکه استفاده­ کننده یا بیمه ­گذار مسبب مرگ بیمه­ شده باشند (در مواردی که بیمه ­شده و بیمه­ گذار یک نفرنمی باشد). و نیز همانگونه که در ابتدا ذکر شد چنانچه بیمه گذار یا بیمه شده در تکمیل پرسشنامه بیمه اظهاراتی خلاف واقع ابراز نماید بر­اساس اصل حداکثر حسن نیت، بیمه گر می­تواند از ایفای کلیه تعهدات خود خودداری نماید.

   نرخ حق بیمه در بیمه های عمر و حوادث گروهی بر چه اساس تعیین می گردد؟

   در بیمه های عمر گروهی بر اساس سن و وضعیت سلامتی. در بیمه های حوادث گروهی بر اساس فعالیت شغلی بیمه گذار تعیین می شود.

   تفاوت سپرده گذاری در بانک با خرید بیمه عمر و سرمایه گذاری چیست؟

   برای سرمایه­ گذاری در بانک، چنانچه فرد بخواهد به سود قابل توجهی دست یابد، در ابتدا باید مبلغ مناسبی را پس ­انداز نماید. در صورتی که برای سرمایه ­گذاری در بیمه عمر، به مبلغ اولیه نیاز نمی ­باشد و حتی افراد کم درآمد با پرداخت ماهانه حداقل مقدار، می توانند سرمایه­ گذاری خود را آغاز کنند. سپرده­ گذاری در بانک به دو صورت انجام می شود: الف- سپرده گذاری مبالغ خرد به صورت مستمر: در این روش سود محاسبه شده کوتاه ­مدت می­باشد که از سود تضمینی فعلی بیمه­ نامه ­های عمـر و سـرمایه­ گذاری کمتر است (معمولاً در حدود ۷ تا ۹ درصد در مقایسه با 18 و 22 درصـد بیمه عمر و سرمایه­ گذاری). ب- سپرده ­گذاری در انواع حساب­های بلندمدت بانکی: این نوع سرمای ه­گذاری معمولاً مستلزم داشتن سرمایه هنگفتی است که به صورت یکباره سپرده­ گذاری شده و تا پایان مدت قرارداد قابل برداشت و استفاده نیست. درصورت استفاده، میزان نرخ سود آنها متناسب با مدت زمان سپرده­ گذاری تعدیل می­شود. در بانک سود برای مدت کمتری تضمین می­شود و درصورت فوت صرفاً پس از ارائه انحصار وراثت اصل پول پرداخت می­گردد که شامل مالیات بر ارث نیز می­باشد. با سرمایه­ گذاری در بانک معمولاً سود تضمینی حاصل از آن پرداخت می ­گردد درحالیکه شرکت بیمه علاوه بر پرداخت سود تضمینی و مشارکت در منافع روی مبالغ سرمایه­ گذاری شده، پوشش­ های بیمه ­ای را همراه با آن نیز ارائه می­ دهد، به این ترتیب که درصورت فوت بیمه­ شده، تمام سرمایه فوت و حتی سرمایه فوت بر اثر حادثه، به ذینفعان پرداخت می­ گردد و همچنین درصورت بروز بیماری و یا نقص عضو، سرمایه بیمه درشرایط سخت مالی به کمک بیمه­ گذار/ بیمه­ شده می­ آید. درحالیکه سرمایه­ گذاری در بانک چنین پوشش­هایی را ارائه نمی­دهد. بیمه ­گذار می­تواند از اندوخته خود در طول مدت بیمه­ نامه استفاده نماید به اینصورت که پس از 6 ماه بخشی از اندوخته خود را برداشت و یا آن را بازخرید نماید. درحالیکه مبلغ سپرده­ گذاری شده در بانک تا پایان مدت قرارداد قابل برداشت و استفاده نیست. سپرده ­گذاری در بانک برای بیمه­ گذار هزینه ­ای در برندارد حال آنکه در خرید بیمه­ نامه و برای اخذ پوشش­های بیمه ­ای بیمه ­گذار معمولاً هزینه نهایی پرداخت می­ نماید که در سال­های ابتدائی بیمه نامه می ­توانند قابل توجه نیز باشند. بدین ترتیب میزان اندوخته در بانک در سال­های نخست قطعاً بیش از اندوخته حاصله در بیمه­ نامه خواهد بود، ولیکن در مقابل پوشش­های بیمه­ ای توسط بانک ارائه نخواهد شد.

   مزایای قرارداد بیمه عمر گروهی نسبت به بیمه عمر زمانی انفرادی چیست؟

   - پائین بودن نرخ حق بیمه بر اساس میانگین سنی نسبت به نرخ حق بیمه مشابه همان سن در بیمه انفرادی - یکسان بودن نرخ کلیه افراد - تقسیط حق بیمه سالانه - امکان افزایش و کاهش در گروه بیمه شدگان - عدم انجام آزمایشات پزشکی بیمه شدگان

   پوشش پرداخت سرمایه فوت بر اثر حادثه چیست؟

   درصورت انتخاب این پوشش هرگاه بیمه­ شده به علت حادثه فوت شود، علاوه بر سرمایه فوت به هر علت، سرمایه فوت بر اثر حادثه نیز به میزانی که در بیمه ­نامه تعیین گردیده به ذینفعان پرداخت خواهد شد.

   پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه درصورت ازکارافتادگی دائم و کامل بیمه گذار چیست؟

   درصورتی که بیمه گذار دچار ازکارافتادگی کامل و دائم گردد به طوریکه قادر به انجام کار قبلی خود نباشد و هچنین قادر به انجام کار دیگری که مطابق با تحصیلات و تجاربش بوده نیز نباشد و بر­اساس ظوابط سازمان تأمین اجتماعی و پزشکی قانونی ازکارافتاده کامل تلقی شده و در این صورت شرکت بیمه تا پایان مدت بیمه نامه یا 65 سالگی بیمه شده هر کدام که زودتر فرا رسند پرداخت حق ­بیمه را بعهده می­ گیرد.

   آیا در بیمه نامه شخص ثالث هزینه های درمانی نیز پرداخت می شود؟

   بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بدون دریافت وجه پذیرش کند. برای این منظور شرکت های بیمه از محل بیمه نامه شخص ثالث 10 درصد عوارض به وزارت بهداشت می پردازند.

   پوشش های اصلی بیمه نامه بدنه چیست؟

   پوشش اصلی بیمه نامه بدنه عبارتست از:آتش سوزی -صاعقه- انفجار-سرقت کلی خودرو و حادثه، اگر پوشش دیگری مازاد براینها خواستارید باید از پوشش های اضافه انتخاب نمایید

   چه لزومی دارد کسی که بیمه تأمین اجتماعی دارد، بیمه عمر و سرمایه گذاری خریداری کند؟

   بیمه ­های اجتماعی از جمله تأمین اجتماعی و خدمات درمانی، ماهیت درمانی دارند یعنی عمدتاً حق ­بیمه های پرداختی شما صرف هزینه­ های درمانی می­ شود و تفاوت بسیاری با بیمه عمر و سرمایه­ گذاری دارند. افراد می ­توانند بیمه عمر و سرمایه­ گذاری را به عنوان مکمل بیمه­ های تأمین اجتماعی خریداری کنند. درصورت فوت فرد در بیمه تأمین اجتماعی غیر از مبلغ ناچیزی بابت هزینه کفن و دفن پولی به بازماندگان پرداخت نمی شود، درحالیکه در بیمه عمر و سرمایه ­گذاری درصورت فوت بیمه­ شده حتی اگر یک قسط از حق ­بیمه را هم پرداخت کرده باشد، علاوه بر پرداخت سرمایه فوت، چنانچه پوشش فوت بر اثر حادثه هم خریداری کرده باشد و علت فوت حادثه باشد، تا ۳ برابر سرمایه فوت، به بازماندگان پرداخت می­ گردد. درحالیکه در بیمه تأمین اجتماعی، حقوق به بازماندگان تحت شرایط خاص ( از میان فرزندان تنها به فرزند دختر و مجرد) و برای فرزندان ذکور حداکثر تا 25 سالگی بشرط اشتغال به تحصیل قابل پرداخت می ­باشد. حق ­بیمه­ های پرداختی افراد به سازمان تأمین اجتماعی قابلیت بازخریدی ندارد. افراد ۷% حقوق دریافتی را ماهیانه بابت حق ­بیمه تأمین­ اجتماعی پرداخت می­ کنند، اگر استفاده ­ای هم از آن نکنند نمی ­توانند مبالغ پرداختی خود را بازخرید کنید. درحالی که در بیمه عمر و سرمایه­ گذاری، حق­ بیمه­ های پرداختی بیمه­ گذاران برخلاف تأمین اجتماعی در هر صورت قابل استفاده است.

   آیا اشخاص بیمار نیز می توانند بیمه عمر و سرمایه گذاری "میهن حامی" داشته باشند؟

   هر کسی می ­تواند تقاضای خرید بیمه عمر را نماید. در صورتیکه کاملاً شفاف و با حسن­ نیت به سؤالات پاسخ دهد، فقط زمانی نگرانی وجود خواهد داشت که شخص دچار بیماری باشد و از ابراز آن و یا هر نوع اطلاعات تأثیر­گذار دیگری در پرسشنامه امتناع نماید. در آن صورت این نگرانی وجود دارد که درصورت بروز خسارت، تعهدات مندرج در بیمه ­نا­مه بواسطه عدم رعایت اصل حداکثر حسن­ نیت اجرا نشود. از آنجائی که بیمه عمر و سرمایه­ گذاری دربرگیرنده سرمایه فوت می­ باشد، عده ­ای از افراد پس از آگاهی از وجود بیماری در خود و یا یکـی از اعضاء خانواده و یا وجود سابقه بیماری­های مزمن و وراثتی خانوادگـی، اقدام به خرید بیمه عمر و سرمایه­ گذاری با سرمایه بالا و یا سرمایه افزایشی می­ کنند. بنابراین کارشناسان صدور در بررسی و مطالعه این نوع بیمه­ نامه ­ها بایستی دقت لازم را به خرج داده تا صدور اینگونه بیمه­ نامه­ ها شرکت بیمه را متحمل ضرر و زیان نکند. اما برخی از بیماری­ها با نظر پزشک معتمد شرکت و یا دریافت حق ­بیمه اضافی و یا نرخ متناسب با آن، قابل بیمه شدن می ­باشند. بنابراین حتماً به متقاضیان بیمه یادآوری نمایند که پرسشنامه را با دقت تمام و رعایت اصل حداکثر حسن ­نیت تکمیل نموده تا براساس اطلاعات مندرج در آن و نتایج آزمایشات پزشکی اداره صدور نسبت به صدور عادی، صدور با اضافه نرخ و یا عدم صدور اتخاذ تصمیم نماید.

   تفاوت قرارداد عمومی بیمه باربری داخلی و قرارداد بیمه مسئولیت متصدیان حمل و نقل زمینی (داخلی) که جزو بیمه‌های مسئولیت است؛ چیست؟

   قرارداد عمومی بیمه حمل ونقل داخلی هنوز اجباری نشده است اما قرارداد بیمه مسئولیت متصدیان حمل و نقل زمینی یک الزام قانونی می باشد در قرارداد عمومی بیمه حمل ونقل داخلی خسارت قابل پرداخت صرف‌نظر از تقصیر و یا عدم تقصیر متصدی حمل به صاحب کالا پرداخت می‌شود اما در قرارداد بیمه مسئولیت متصدیان حمل و نقل زمینی خسارت قابل پرداخت فقط در صورتی که شرکت حمل و نقل طرف قرارداد به عنوان مقصر حادثه و مسئول جبران خسارت شناخته شود؛ به صاحب کالا پرداخت می‌شود. در قرارداد عمومی بیمه حمل ونقل داخلی بیمه‌گر پس از پرداخت خسارت، حق مراجعه به شرکت حمل و نقل طرف قرارداد برای بازیافت خسارت (Recovery) را دارد مگر این‌که بیمه‌گزار (موسسه حمل) پوشش مسئولیت متصدی حمل را نیز خریداری کرده باشد اما بیمه‌گر پس از پرداخت خسارت، حق مراجعه به شرکت حمل و نقل طرف قرارداد به منظور بازیافت خسارت (Recovery) را ندارد. در قرارداد عمومی بیمه حمل ونقل داخلی بیمه نامه مستقیما برای صاحب کالا صادر میشو و مسئول هر یک از حوادث ایجاد شده برای بار مورد بیمه شخص صاحب کالا میباشد اما در قرارداد بیمه مسئولیت متصدیان حمل و نقل زمینی بیمه نامه برای شرکت حمل و نقل صادر میشود و مسئول اتفاقات شرکت حمل و نقل و راننده مروطه می باشد.

   اعمال جراحی اصلی کدامند ( چهار عمل مهم)؟

   الف ) عمل جراحی قلب که روی بافت قلب و یا عروق قلب و یا دریچه ها انجام میشود ب ) عمل جراحی مغز و اعصاب ( شامل اعمال جراحی روی اعصاب محیطی و ستون فقرات اعم از دیسک مهره و زوائد مهره ای نمی شود) ج ) اعمال جراحی پیوند کلیه د ) پیوند مغز استخوان

   آیا حق بیمه شخص ثالث مطابق با قیمت خودرو تغییر می کند؟

   حق بیمه در « بیمه اجباری شخص ثالث » متناسب با نسبت ریسک خسارت جانی و مالی منتقل شده به شرکت بیمه تغییر می کند. این ریسک در مورد وسایل نقلیه با عمر بالا و رانندگانی که بیشتر تخلف کنند و خود و دیگران را بیشتر در معرض خطر قرار می دهند ، افزایش می یابد. اما در بیمه بدنه وسیله نقلیه که بیمه ای اختیاری است، حق بیمه متناسب با قیمت خودرو تغییر می کند.

   در کلوز 302 تنها فوت عنوان می شود.آیا هزینه پزشکی به میزان 10%دیه فوت شامل میشود؟

   هزینه پزشکی در کلوز در کلوز 302 قابل پرداخت است.

   آیا برای هزینه های جراحی و بستری در بیمارستان خصوصی سقفی وجود دارد؟

   پرداخت هزینه های درمان تکمیلی شرکت سهامی بیمه ایران براساس تعرفه های مصوب با مراجع درمانی می باشد. در صورتی که بیمه شده از بیمارستان غیر طرف قرارداد استفاده نماید یا به بیمارستان طرف قراردادمراجعه نماید اما از موارد خارج از مفادقرارداد (مانند هزینه فردهمراه یا….) استفاده نماید می بایست هزینه های مربوطه را خود پرداخت نماید.

   حق بیمه حوادث راننده چقدر است؟

   نرخ حق بیمه حوادث راننده در آیین نامه ابلاغ شده به شرکت های بیمه تعیین شده است؛ حداکثر حق بیمه پوشش حوادث راننده در هر سال هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث در بیمه نامه درج و به حق بیمه اضافه می شود.